Ciekawą atrakcją Wieliczki jest Zamek Żupny. Mieszkali w nim administratorzy kopalni. To jedyny tego typu budynek o charakterze obronnym. Obecnie mieści się w nim Muzeum Żup Krakowskich.

Warto też zwiedzić dwa pałace: Pałac Konopków i Pałac Przychockich. Ten pierwszy powstał w XVIII wieku, wybudowali go bracia Konopko. Następnie sprzedali pałac władzom austriackim, które oddały go kopalni. Obecnie jest on częścią Instytutu Pamięci Narodowej.
Pałac Przychockich znajduje się na Rynku Głównym. Na początku powstał na bazie starego ratusza, następnie przekształcono go w gimnazjum im. Jana Matejki. Dziś mieści się tu Zespół Szkół Zawodowych im. E. Dembowskiego.


Konflikt o handel solą
W Wieliczce znajduje się również barokowy zespół klasztorny reformatów, wybudowany w latach 1650-1655, a usytuowany obok kościoła św. Franciszka z Asyżu. Kościół ma wirydarz otoczony krużgankami.

Można odwiedzić też Klasno, czyli dzielnicę żydowską. Od początku działania kopalni istniał konflikt pomiędzy kupcami krakowskimi i Żydami o handel solą. W związku z tym Zygmunt August wydał zakaz przebywania Żydom w Wieliczce. Konflikt jednak trwał dalej, aż do 1770 roku. Dopiero wtedy Żydzi otrzymali zezwolenie na handel solą i powstała dzielnica Klasno. W czasie II wojny światowej było tu getto. Obecnie można oglądać ruiny synagogi.

Natomiast w Sierczy znajduje się cmentarz żydowski. Ostatni pochówek odbył się tu w 1942 roku.