Nowa linia zaplanowana jest na wrzesień - po wakacjach zostanie uruchomiona jako odciążenie dla popularnej 304. Będzie to MPK Wieliczka - Kraków, a jej szczegółową trasę poznamy w ciągu 2-3 tygodni. To nie wszystko - w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców opracowywany jest też plan budowy linii tramwajowej - do osiedla Krzyszkowice.

Nowa linia ma przede wszystkim odciążyć 304, która na co dzień jeździ przepełniona po brzegi, wożąc mieszkańców Wieliczki do centrum Krakowa. Nowa linia być może nie będzie podróżować do centrum Krakowa, lecz do pętli Nowy Bieżanów - tu z kolei można przesiąść się w tramwaje. To wygodna opcja dla pasażerów, gdyż kursują one co 3-4 minuty - jak zauważa rzecznik ZTP w wywiadzie dla dziennikpolski24.pl. W toku są szczegółowe ustalenia z prezydentem Krakowa - na razie brane pod uwagę są bowiem dwie opcje. Decyzja ostateczna zostanie podjęta jeszcze w czerwcu. Pod uwagę są też brane autobusy przegubowe na linii 304, ale nie w tym samym terminie, gdyż na razie brak wolnego taboru tego typu.

Krakowski Zarząd Transportu Publicznego ma czas do końca czerwca na przygotowanie opracowania na temat nowych proponowanych rozwiązań komunikacyjnych. Wdrożenie projektu planowane jest za na wrzesień, ew. październik.
Kraków i Wieliczka razem pracuję też nad projektem połączenia odległych o ok. 6 km - Prokocimia z os. Krzyszkowice. Planowana jest na tej trasie linia tramwajowa.

Ewelina, f:Pexels / Pixabay