Jeżeli podczas pobytu w Krakowie zwiedziliście wszystkie najważniejsze zabytki, a także byliście w polecanych muzeach i innych miejscach, wybierzcie się na wycieczki do okolicznych miejscowości, gdyż nie brakuje w nich interesujących atrakcji turystycznych.

Tereny te są wyjątkowo różnorodne pod względem geograficznym. Są tu m.in. liczne zabytki historyczne i przyrodnicze, obiekty sakralne, trasy turystyczne piesze i rowerowe. Poniżej znajdziecie więcej szczegółów!
Wieliczka. Oczywiście na pierwszym miejscu nie może zabraknąć słynnej Kopalni Soli w Wieliczce! Atrakcja ta została wpisana nawet na listę UNESCO! Oddalona jest od Krakowa raptem o ok. 13 km. Wieliczka jest najstarszym w Polsce przedsiębiorstwem solnym otwartym dla turystów. Warto zobaczyć, jak to wszystko wygląda „od kuchni”, a także podziwiać kaplicą Świętej Kingi.

Wrażenie robią podziemne korytarze, wyrobiska, komory itd. Nie można też pominąć atrakcji, która mieści się na górze - Zamku Żupnego, który stanowił siedzibę władz administracyjno-gospodarczych, a obecnie mieści się w nim Muzeum Żup Krakowskich. Jeśli nie wybraliście się samochodem, możecie dojechać na miejsce koleją.
Dolina Prądnika, Ojców. Dolina Prądnika jest oddalona od Krakowa o niecałe 25 km. Wiecie, że nawet z samego Krakowa możecie dojechać do Ojcowa rowerem? Wytyczono taki szlak przez dzielnicę Prądnik.
Znajduje się w niezwykle malowniczej okolicy, na Wyżynie Krakowsko Częstochowskiej. Jeżeli lubicie atrakcje przyrodnicze, interesuje Was historia i chcecie podziwiać ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku, musicie tu przyjechać.

Do dziś zachowały się baszta, gotycka brama wjazdowa, studnia, baszta oraz części mostu i murów obronnych i budynków mieszkalnych. Ciekawostką są również drewniane domy z przełomu XIX i XX wieku. Dlaczego? Otóż zostały wybudowane w stylu szwajcarskim. Na uwagę zasługuje ponadto Kaplica na Wodzie, która znajduje się na brzegach potoku Prądnika.

Dolina - jak każda inna - zachęca też do długich spacerów jedną z tras pieszych albo wycieczkę rowerową. Niezależnie od Waszego wyboru, czekają Was wspaniałe doznania i punkty widokowe. Wyruszcie np. do… Jaskini Łokietka.

Lanckorona. Miasto jest wspaniałe, wyjątkowo malowniczo położone w Beskidzie Makowskim. Zabudowa dawnego miasteczka jest dobrze zachowana. Warto podziwiać drewniane, pochodzące z XIX wieku, chaty znajdujące się wokół Rynku - są one symbolem tej miejscowości. Ładny jest też gotycki kościół z XIV wieku, pod wezwaniem Jana Chrzciciela itd. Z centrum Krakowa dojedziecie tu w ok. 40 minut.

W charakterystycznym domu, Rynek 133, znajduje się Muzeum im. Antoniego Krajewskiego, w którym są m.in. zabytki archeologiczne, wiejska izba z wyposażeniem, makieta wsi itd. Aktywnych zaś zainteresuje zamek, którego historia sięga czasów Kazimierza Wielkiego.

KKW, f:Roman_Polyanyk/Pixabay