Najbardziej znany szlak wiedzie z Wieliczki do Dobczyc. Nazywany jest szlakiem żółtym. Zaczyna się od Zamku Żupnego, Kościoła św. Klemensa przez Rynek Górny do Kościoła św. Sebastiana i dalej przez Lednicę Górną, Chorągwicę, Dobranowice, Żakową, Hucisko, Rudnik, Dziekanowice i Przymiarki na Stary Rynek do Dobczyc. Na szlaku występują liczne punkty widokowe, np. Chorągwica lub przysiółek Granie. Szlak jest przeznaczony dla turystyki pieszej i rowerowej.

Dla rowerzystów
Dla wielbicieli rowerów został przygotowany szlak po Pogórzu Wielickim, liczący 23 km. Jego trasa biegnie przez następujące miejscowości: Wieliczka - Siercza - Brzeziny - Pawlikowice - Koźmice Małe - Raciborsko - Grajów - Dobranowice - Sułów - Biskupice - Tomaszkowice - Lednica Górna - Lednica Dolna - Wieliczka. W Tomaszowicach, Raciborsku, Pawlikowicach i Biskupicach znajdują się punkty widokowe.

W Sierczy warto zwiedzić zabytkowy park, którego drzewostan jest pomnikiem przyrody. Park oraz znajdująca się tam nieruchomość do pierwszej połowy XVIII wieku należały do rodu Lubomirskich.

Trzeci szlak, który warto zwiedzić w Wieliczce, to szlak Zielony. Jest to trasa rowerowa o długości 15,5 km. Wiedzie przez Wieliczkę - Grabówki - Sygneczów - Podstolice - Janowice -Sierczę i Wieliczkę.

Jak widać miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji zarówno dla turystów pieszych, jak i rowerowych.