Do końca XVIII wieku znajdował się tu kościół św. Ducha połączony ze szpitalem dla górników, założony przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Ostatecznie kościół został zamknięty przez Austriaków podczas zaborów i zamieniony na obiekt świecki. Stało się to w 1772 roku na mocy decyzji cesarza Józefa II. Wtedy też została zlikwidowana fundacja szpitala Duchaków. Do lat 30. XIX wieku mieścił się w nim magazyn zbożowy, a następnie teatr miejski.

Grała tu Modrzejewska
W latach 70. XX wieku w Wieliczce wybuchł pożar. Wtedy przeniesiono do byłego kościoła urząd miasta. Dodatkowo obok postawiono odwach, czyli budynek straży miejskiej. Po jakimś czasie budynki te połączono i przebudowano. Mają styl neogotyku angielskiego.

W okresie międzywojennym funkcjonował tu kino-teatr. W sali teatralnej w 1861 roku wystąpiła Helena Modrzejewska, słynna aktorka specjalizująca się w rolach dramatycznych i szekspirowskich. Zagrała między innymi rolę tytułową w „Marii Stuart” Juliusza Słowackiego oraz „Praksedę z Karpackich górali” Józefa Korzeniowskiego. Była uznawana za jedną z najpiękniejszych kobiet tamtej epoki.

Kino Górnik
Po wojnie kino zmieniło nazwę na kino Górnik. Następnie sala była czasami wynajmowana na uroczystości. Obecnie mieści się tu magistrat, czyli urząd miasta. Budynek znajduje się przy ulicy Powstania Warszawskiego.

Gdy odwiedzicie kiedyś Wieliczkę, warto wejść do tego zabytkowego budynku. Choćby po to, aby zobaczyć, jak wygląda miejsce, które tak wiele przeszło, a mimo to przetrwało.