Filmy o kopalni
O kopalni soli w Wieliczce powstało kilka naprawdę fajnych filmów, w których możemy zobaczyć wygląd komór solnych od środka, a także poznać historię miejsca. Należy do nich chociażby “Magnum Sal”, które powstało dla Telewizji Polskiej czy nowszy film “Wieliczka - sól ziemi”. Osoby, które są zainteresowane tym, jak wyglądała codzienna praca górników, powinny obejrzeć “Słony chleb” nakręcony w 1958 roku.

Filmy fabularne, w których “zagrała” kopalnia
Miłośnicy filmów z gatunku science-fiction z pewnością ucieszą się, że kopalnie w Wieliczce można zobaczyć w polskim filmie o badaczach, którzy opuszczają ziemię i ruszają w kosmos. Mowa o obrazie “Na srebrnym globie”, który powstawał w latach 1976-1987. Kopalnia widoczna jest tu wprawdzie tylko w kilku scenach, ale to i tak bardzo fajny smaczek dla turystów, którzy mieli przyjemność odwiedzić to miejsce. Filmowcy w okresie PRL chyba szczególnie upodobali sobie Wieliczkę, ponieważ pojawiła się ona także w dwóch innych produkcjach z tego okresu. Kopalnie zobaczyć można w dziele Tadeusza Kijańskiego “Okrągły tydzień”, a także... w kochanej przez wszystkich “Seksmisji”! Aby uczcić ten fakt, w kopalni odbywają się czasami wystawy odnoszące się do dzieła Juliusza Machulskiego. Kopalnia soli w Wieliczce okazała się więc naprawdę ciekawym i inspirującym miejscem i być może jeszcze kiedyś zagości w jakiejś filmowej produkcji.

Olga, foto:JosepMonter /Pixabay