Sól kamienna
Sól kamienna jest, technicznie rzecz biorąc... solą morską. Powstała jednak od kilku do kilkunastu milionów lat temu i dziś pozyskuje się ją z kamiennych złóż. Przed dopuszczeniem do sprzedaży zwykle jest dodatkowo jodowana.

Sól morska
Od kamiennej różni się tym, że pozyskiwana jest na bieżąco z wód słonych. Producenci przekonują, że jest bardzo zdrowa, jednak w rzeczywistości wszystko zależy od stanu wód.

Sól kłodawska
To produkt polski, pochodzący z kopalń w Kłodawie. Wykazuje właściwości soli kamiennej, a co więcej nie posiada zbędnych ulepszaczy. Naturalnie zawiera duże ilości jodu, ale czasem dodaje się go jeszcze więcej.

Sól himalajska
Ze względu na swój piękny różowy kolor oraz brak zbędnych dodatków, jest chętnie wybierana przez konsumentów. Wykazuje podobne właściwości do soli kamiennej nieoczyszczonej i jak każdą sól, należy stosować ją z umiarem.

Sól z Morza Martwego
Pozyskiwana z Morza Martwego sól morska. Ze względu na swoje właściwości rzadko stosuje się ją w kuchni, częściej w kosmetyce oraz medycynie. Świetnie działa na skórę, pomaga też w bólu gardła.

To jaka sól wybrać?
Ze spożyciem żadnej soli nie należy przesadzać, jednak w kuchni prędzej czy później będzie trzeba z niej skorzystać. Ważne, by wybierać sól nieoczyszczoną i bez dodatku ulepszaczy - bardzo dobrym wyborem będzie tu sól himalajska lub kłodawska.

Olga, f: Mareefe / Pixabay