Według światowego rankingu The Best Of, czyli listy polskich miast, na pierwszym miejscu plasuje się Warszawa. Wybiera ją 1/3 zagranicznych turystów. Powody atrakcyjności stolicy związane są przede wszystkim z jej historią i architekturą. Turyści najchętniej zwiedzają Starówkę i Trakt Królewski.
Drugie miejsce w rankingu zajął Gdańsk, ze względu na położenie oraz tysiącletnią tradycję. Turyści kojarzą go również z początkiem drugiej wojny światowej oraz miastem, w którym Solidarność zainicjowała upadek ZSRR. Co szósty zagraniczny turysta wybiera Gdańsk na miejsce wakacyjnego wojażu.

Kraków i Wieliczka z zabytkami
Również co szósty obcokrajowiec najbardziej ze wszystkich miast Polski ceni sobie Kraków. Do najchętniej zwiedzanych zabytków należą tu Zamek Królewski na Wawelu, Rynek wraz z Sukiennicami, Kościół Mariacki i najstarszy polski uniwersytet, czyli Uniwersytet Jagielloński. Urokliwy Kazimierz to kolejne miejsce wycieczek zagranicznych turystów.

Blisko stąd też do Wieliczki, która z kopalnią soli kamiennej i sztolniami jest bardzo chętnie zwiedzana przez obcokrajowców.
Na czwartym miejscu, ku zaskoczeniu samych mieszkańców tego miasta, znalazły się Katowice. 14 procent turystów uznaje je za cel swoich podróży po Polsce.
Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych miast w Polsce znalazły się Poznań (4 proc.), Rzeszów (3 proc.), Łódź (3 proc.), Bydgoszcz (2 proc.) oraz Lublin (2 proc.).
(MW)