Legenda o świętej Kindze

O dawnych dziejach naszej ojczyzny powstało wiele legend, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jedna z nich dotyczy także tego, skąd w Wieliczce wzięła się sól. Według opowieści, dawno, dawno temu książę Bolesław Wstydliwy poprosił o rękę księżniczkę Kingę, obdarowując ją pięknym pierścionkiem. Kinga miała sama zdecydować, jaki chce dostać posag i wybrała, że będzie to sól. Legenda głosi również, że księżniczka wrzuciła swój pierścionek do szybu rumuńskiej kopalni, a za jakiś czas znaleziono bryłę soli z owym pierścionkiem na ziemiach Krakowa.

Kopalnia soli - historia prawdziwa

Oczywiście nikt nie każe nikomu wierzyć w historie o magicznie wędrującym pierścionku zaręczynowym, choć do dziś jest ona opowiadana podczas wycieczek w kopalni. Teoria geologiczna mówi o tym, że złoża soli powstały 14 milionów lat temu w trakcie zanikania morza sarmackiego. Dużo później zaczęto eksploatować sól i natrafiono na złoża wielickie, które zalegały stosunkowo płytko. Było to na przełomie XII i XIII wieku. Z czasem kopalnia rozrosła się, ale obecnie nie wydobywa się z niej już soli. Eksploatację złóż zakończono w 1964 roku. Obecnie kopalnia soli w Wieliczce to miejsce przede wszystkim turystyczne; jest to swoiste muzeum soli odwiedzane przez osoby z Polski i zagranicy. Korzysta się także z właściwości leczniczych soli - w kopalni jest prowadzone uzdrowisko.

Olga,f:JacekAbramowicz/Pixabay