Gmina i miasto Wieliczka - kilka faktów

Wieliczka to gmina miejsko-wiejska położona w województwie małopolskim. Leży na południowy wschód od Krakowa, a jej powierzchnia to ok. 100 km kwadratowych. Siedziba władz gminnych znajduje się w mieście powiatowym Wieliczka, które zajmuje 13 z tych 100 km. Na terenie całej gminy mieszka 59 414 osób, z czego 23 395 w mieście. Ze względu na kopalnię soli Wieliczka pełni rolę przede wszystkim turystyczną (odwiedza ją milion turystów rocznie), ale także tzw. sypialnianą dla osób studiujących i pracujących w Krakowie.

Co warto zobaczyć oprócz słynnej kopalni soli?

Kopalnia soli to niewątpliwie najważniejsza atrakcja gminy, jednak oprócz niej warto poświęcić chwilę uwagi na zobaczenie zabytków architektury związanych z historią i kulturą miasta. Są to m.in. Zamek Żupny (dawna siedziba zarządu kopalń Bochni i Wieliczki) czy piękne obiekty sakralne. O Wieliczkę zahaczają również szlaki piesze i rowerowe. Jeden z nich to szlak architektury drewnianej biegnący od skansenu w Dobczycach do cerkwi w Wojkowej, umożliwiający podziwianie odświeżonych obiektów drewnianych w Małopolsce. Warto zwrócić też uwagę na bogate zaplecze sportowo-rekreacyjne miasta oraz choć raz wybrać się na spacer urokliwym Rynkiem Górnym. Podczas pobytu w gminie i mieście Wieliczka każdy znajdzie coś dla siebie.

Olga, foto: maps.google.pl