Najsłynniejszą atrakcją turystyczną Wieliczki bez wątpienia jest kopalnia soli. Każdy może dobrać odpowiednią dla siebie trasę. Oferowane są następujące możliwości zwiedzania: trasa turystyczna, trasa górnicza, tężnia solankowa, szlak pielgrzymkowy, kopalnia dla szkół, przygoda w grupie, kopalnia dla dużych i małych, tajemnice wielickiej kopalni.

Kopalnia jest otwarta w bardzo różnych godzinach, w zależności od wybranej trasy i pory roku. Nieczynna jest w dniach: 1 stycznia, 1 dnia Świąt Wielkanocnych (w Wielką Sobotę czynne do 15.30), 1 listopada, 24 oraz 25 grudnia.

Ceny biletów są różne dla turystów grupowych i indywidualnych. Minimalna cena za bilet dla turysty indywidualnego to 39 zł (zwiedzanie w języku ojczystym) i 64 zł (w języku obcym). Zwiedzanie grupowe to minimum 26 zł za osobę w języku polskim i 33 zł w języku obcym.

Przez dziurkę w ziemi
Warto wybrać się również na Rynek Główny w Wieliczce, aby zobaczyć trójwymiarowy obraz przedstawiający górników przy pracy. Wydaje się, że zaglądamy do kopalni soli przez dziurę w ziemi. Obraz namalował malarz Ryszard Paprocki i jest to największe trójwymiarowe dzieło w Polsce i w Europie.

Kolejną atrakcją jest znajdująca się przy Szybie Daniłowicza tężnia solankowa. Otoczona murem o wysokości 9 m, posiada wieżę wysoką na 22,5 metra. Można z niej zobaczyć okolicę i górne szyby. Solanka ma właściwości lecznicze. Korzystnie działa na układ oddechowy, dlatego dobrze jest zrobić sobie spacer blisko tężni.