Poznaj Wieliczkę!

Gmina Wieliczka składa się z miasta Wieliczki i 29 sołectw. Miasto Wieliczka położone jest w województwie małopolskim i jest siedzibą gminy. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiego pojęcia Magnum Sal (Wielka Sól). Mieszka w nim około 22 tys. osób.
W serwisie na bieżąco będziemy publikować interesujące informacje o gminie i mieście, atrakcjach turystycznych, zabytkach, rekreacji, nowych inwestycjach oraz bieżących wydarzeniach kulturalnych.

Gmina graniczy na północnym zachodzie z Krakowem, na zachodzie z gminami Świątniki i Siepraw, na wschodzie z gminami Biskupice i Niepołomice, na południu z gminami Dobczyce i Gdów. Najważniejsze rzeki przebiegające przez gminę Wieliczka to Raba, Wilga i Serafa. Północną granicę gminy stanowi rzeka Wisła. Posiada zróżnicowaną rzeźbę terenu, w północnej części jest raczej nizinna.

Miasto Wieliczka znajduje się w dogodnym punkcie komunikacyjnym, ponieważ przebiega przez nie trasa Kraków-Przemyśl. Z Wieliczki łatwo jest dojechać do Krakowa, Niepołomic, Gdowa i Dobczyc. Herbem Wieliczki jest niebieska tarcza z drewnianym młotem i dwoma żółtymi kilofkami po bokach, a najsłynniejszym zabytkiem w tej okolicy - kopalnia soli Wieliczka, odwiedzana przez około milion osób rocznie.

Bezsprzecznie Wieliczka, obok Krakowa, jest najchętniej odwiedzanym miastem w Małopolsce. Turystów przyciągają nowe inwestycje, atrakcyjne zabytki oraz bardzo dogodny dojazd. Nowe plany inwestycyjne zakładają przeznaczenie większych terenów na mieszkalnictwo i inwestycje.